Çatalca İnceğiz Mağaraları

Nasıl Gidilir?

Konum bilgileri;

Koordinatlar: 41.1828937, 28.4041787

Yandex navigasyon kullananlar için konum: tıklayınız

Google maps navigasyon kullananlar için konum: tıklayınız

Apple Harita kullananlar için konum: tıklayınız

GENEL BİLGİ & TARİHİ

Çatalca’da görülmesi gereken mağaralar olarak genelde inceğiz mağarasının ismi kullanılsa da, 6 adet mağara bulunmaktadır. İstanbulun farklı bir yüzünü sergileyen bu mağaralar Kemal SUNAL mağaraları olarak da bilinmektedir. Bunun sebebi ünlü aktörün filmlerindeki mağara sahnelerinin bir çoğunun bu mağaralarda çekilmiş olmasıdır. Oluşumlar doğal değil, doğal yollarla oluşmuş olan mağaralar zaman içerisinde insanlar tarafından yerleşim amaçlı oyularak genişletilmiş. Her mağara kendisine has havası ve özelliği ile gizemini anlatmak için sizleri bekliyor.

İnceğiz Mağarası

Çatalca’ya 9 km. uzaklıkta bulunan inceğiz mağarası, inceğiz köyü sınırlarındadır. Çatalca'nın en eski yerleşim yerlerinden biri sayılabilir. 2500 yıl kadar önce Bizans hakimiyetindeyken mezhep kavgaları sebebiyle kaçan bir grup tarafından sığınma amacıyla oyulmuştur.Katların birinde bir şapel, odalardan birinin tavanında ise haç kabartması bulunuyor. Haç rölyefleri bulunan mağaranın bir dönem kilise olarak kullanıldığı da söylenmektedir. Önünden karasu deresi geçer ve etrafındaki yemyeşil bir piknik alanıdır. İlk yapıldığı zamanlarda birbirine bağlı 4 katlı bir yerleşim bölgesiymiş, fakat zaman içerisinde aşınma ve büyük depremler sonucunda zarar görerek katlar arasındaki bağlantılar kopmuş.

İki Göz Mağarası

Çatalca’nın kuzeybatısında Pınarca kuzeyinde bulunur. Merkeze yaklaşık 55 km uzaklıktaki İkigöz mağarasının en belirgin özelliği eriyebilen bir kayaç türü olan karstik  bir mağara olmasıdır. Toplam uzunluğu 4816 m. olan mağara eğimli bir düzlemdedir, öyleki mağaranın girişi ile çıkışı arasında yaklaşık 45 metrelik eğim farkı bulunur. Sularla kaplı bir yer altı mağarası olan İkigöz’e ancak dalarak girilebilmektedir. mağara bizans döneminde yapılmıştır ve bu mağaranın giriş kısmında kuyu şeklinde duvar örüldüğü, mağaradan taşan suların bir kanal vasıtasıyla şehrin çeşmelerine yönlendirildiği tahmin edilmektedir.

Kocakuyu Mağarası

Pınarca Köyü’nden Gümüşpınar'a giden yolun yaklaşık 3. km'sinde yolun sol tarafında geniş bir düzlüğün kenarındaki çalılık içindedir. İçinde sarkıt ve dikitlerin bulunduğu mağara genişleyerek bir göle ulaşır. Gölün derinliği bazı yerlerde 700 metreyi bulmaktadır. Ayrıca bölgede rastlanmayan birçok balık türüne de ev sahipliği yapmaktadır.

Elbasan Mağaraları

Çatalca’nın gizli kalmış tarihi kalıntılarından biridir. Zor bir ulaşımı olduğu için az bilinen bu mağara aslında Elbasan Köyü’ne ismini veren önemli bir yapıdır. Mağara duvarlarındaki el izleri görülmeye değerdir. Yakınında akan Şeytan Deresi’nin güzelliği, temiz ve serin havasıyla Elbasan Mağaraları gün geçtikçe doğa tutkunlarının uğrak yeri haline gelmeye başlamıştır.

Gökçeali Mağaraları

Gökçeali Köyü’nde yer alan mağaraların hangi dönemden kaldığı bilinmemektedir.

Kırkayak Mağaraları

İnceğiz’ de bulunan bu mağaraların yanından Tekke Deresi geçmekte ve buraya doğal bir güzellik katmaktadır.

Kaynaklar