Karavan Su Tesisatı

Karavanımız için nasıl bir su tesisatı kullandık, su depolarımızı nasıl konumlandırdık, sıcak su için hangi tip boru tercih ettik detayları ile yazımızda...

Karavan Su Tesisatı

Gerekli Malzemeler

1.ADIM SU DEPOLARININ YERLEŞTİRİLMESİ

Karavanımızda 260lt temiz su deposu ve iki adet 65lt lik pis su deposu (Banyo ve Mutfak ayrı) bulunuyor.

Tüm su depolarımız galvaniz sac malzemeden yapıldı.

Su depolarınızı yaptırırken depo içlerine dalgakıran koydurmayı ihmal etmeyin.

Dalgakıranı araç hareket halindeyken veya fren yaptığınızda suyun çalkalanmasıyla dengenizi kaybetmenize sebep olabilecek güçlü dalgalanmanın önüne geçerek etkisini azaltan set olarak düşünebilirsiniz.

Su tesisatını çekebilmek için öncelikle su depolarımızı planladığımız yerlere yerleştiriyoruz.

ilk yerleştirdiğimiz temiz su depomuz.

Genel kanının aksine araç içerisinde yer kaplamaması, olası bir su kaçağında araç içinin zarar görmemesi ve hidroforsuz da sistemin çalışabilmesi adına temiz su depomuzu aracın dışına hatta tepesine (Güneş panellerinin altı) yerleştirdik. 

Güneş panellerinin bağlandığı profil ayakların zeminine deponun oturacağı profil destek sistemi yapılarak bu sisteme bağlandı.

Bu yerleşimde aracın dengesinin bozulabileceği sorusu aklınıza gelebilir ancak aracımız çift teker olduğu için yol tutuşu ve denge stabilizasyonu bu deponun ağırlığını taşıyabilecek nitelikte.

Aracımızı 7 aydır, neredeyse her türlü arazi şartında deneme fırsatımız oldu.

Bu sebeple gönül rahatlığıyla aracın dengesinin bozulmadığını söyleyebiliriz.

Pis su depomuz ve ustamız sayın Ferdi ARABACI, 

Kendisi demir işlerinde uzman, ayrıca konusu dışında da olsa problemlere enteresan ve işe yarar çözümler üretebilen, güzel kahve yapan ;) değerli bir ustamız. 

 

Mekanı Düzcede, D-100 karayolundan düzce istikametine giderken çilimli sapağında bulunan ışıklarda sağda görebilirsiniz. Aklınıza takılan konularda kahvesini içmenizi öneririm kapısı herkese açıktır. 

 

Eğer giderseniz bizden de selam iletmeyi unutmayın ;)

Pis su depomuzdan ilki banyonun bulunduğu konumun tam altına yerleştiriliyor.

Pis su depolarının yerleştirilmiş son hali. 

Biri banyo gideri için banyonun tam altına, diğeri ise mutfak gideri için mutfağın tam altına yerleştirildi.

2.ADIM SU BORULARININ DÖŞENMESİ

Öncelikle temiz su depomuzun çıkışına yerleştirdiğimiz vanamıza soğuk su için almış olduğumuz marin tipi hortumu kelepçe yardımıyla bağlıyoruz.

Suyun geçtiği tüm ara bağlantılar, vana girişleri vs. gibi yerlere teflon sararsanız küçük ama fark edilmezse büyük sorunlar çıkartabilecek sızıntıların önüne geçebilirsiniz.

Tüm dağıtımları yapacağımız ve ayrıca hidroforu da bağlayacağımız noktaya ana hattı getiriyoruz. 

Ana hattı hidroforun girişine bağlayıp çıkışını ise suyu göndereceğimiz kaynak kadar (Bizde bir adet batarya mutfakta, bir adet batarya da banyoda bulunuyor ve iki batarya ya da sıcak su hattımız gelecek şekilde) T ek yardımıyla bölüyoruz. 

Bataryalara kadar böldüğümüz çıkışlardan hortumları getirerek bağlantılarını gerçekleştiriyoruz.

Mutfak için kullandığımız batarya

banyo için kullandığımız berber bataryası diye geçen batarya ucunun 1.5m kadar dışarı çıkabildiği batarya.

Bu bataryayı hem evye üzerinde hemde duş esnasında kullanabilmek için seçtik, fazladan batarya ve tesisat kullanmamak için.

3.ADIM GİDER HATLARININ DÖŞENMESİ

Evyeler ile birlikte verilen gider borularını tamda evyelerin bulunduğu bölgelerin altına yerleştirdiğimiz pis su tanklarına kadar uzatarak pis su tanklarının girişlerine S şekli vererek bağladık (S şekli suyun yukarıya çıkmaması için kullanılan bir yöntem).

Banyo kısmında ise banyo gideride olduğu için banyo altına yerleştirdiğimiz pis su tankı girişine ek aparatı ile hem banyo giderini hemde lavabo giderini birleştirerek pis su tankına bağladık.

4.ADIM BANYONUN KAPLANMASI

Banyomuzun duvarları, zemin ve tavanını Özimeks firmasından temin ettiğimiz 0,8mm kalınlığında paslanmaz çelik (Krom) levhalar ile kapladık, birleşim yerlerini diğer silkonlara göre toksik maddenin en az olduğu akvaryum silikonu ile yapıştırdık.

ve nihayet banyomuzunda hazır.

Reklamlar

Yorumlar