Adım Adım Urla

Hem İzmir körfezine, hemde Ege denizine sahilleri olan ve İzmir'in en uzun sahil şeridine sahip ilçesi Urla'yı gelin birlikte keşfedelim.

Adım Adım Urla
 

Klazomenai Antik Kenti

Yapılan araştırmalar İskele Mahallesi'ndeki Limantepe Höyüğünün İ.Ö. 6000 yılına kadar uzanan bir yerleşim olduğunu gösteriyor.

Antik liman, tarihin bilinen en eski limanı.

Yunanistan'dan Dor akınları yüzünden kaçan İonlar Ege kıyılarına gelmişler. 

İonia'nın en büyük kentlerinden birisi olan Klazomenai böyle doğmuş.

Adım Adım Urla
Adım Adım Urla

İon kolonisi olan kentin iskanı İ.Ö. 3000'e kadar uzanıyor.

Klazomenai Yağhanesi

Adım Adım Urla

Tarihi İ.Ö. VI yy.ın ilk yarısına kadar uzanan yağhane (zeytinyağı işliği) en önemli buluntularından biriymiş.

Yağhane Lydia ve İon kentlerini art arda ele geçiren Persler döneminde ise terkedilmiş.

Yüzyılın son dönemlerinde yeniden düzenlenerek kullanılmaya başlanmış fakat daha sonra İ.Ö. 500 civarında İonia ayaklanması sırasında tamamen terkedilmiş.

Oldukça iyi bir durumda günümüze ulaşan ve önemli bilgiler sağlayan işlik, iyi durumda günümüze ulaşmasını İ.Ö. IV. yy.da bulunduğu yerin üzerine büyük bir yapı yapılmasına borçluymuş.

İşliğin asıl üretim bölümü kayanın içinin oyularak derinleştirilmesi ile sağlanmış.

İçine bir basamak merdivenle inilen bozuk bir dörtgen şeklinde. 

Farklı derinlik ve şekillerde, dolayısı ile farklı işlevleri olan 15 çukur var.

Bu da birden fazla sistemi olan bir işlik olduğunu gösteriyor.

Urla İskele

Adım Adım Urla

Balıkçı barınağının da bulunduğu iskele bölgesi Urla'ya gelen ziyaretçilerin ana uğrak yeri durumunda.

Adım Adım Urla
Klazomenai Antik Kentine ve Karantina adasına yakınlığı, iskele bölgesinin turistik merkez olmasında büyük etki sağlıyor.
Adım Adım Urla
Limandaki bu heykel ise; Urla limanında bulunan (Beyrut) yatı ile (Kınalıada) vapurunu teslim almak isteyen ingilizlere direnen kaptanlar  teslim etmemek için gemileri ateşe vermişler. Bunu gören Urla iskelesinde görevli Polis Memuru Ali Fehmi Efendi bir sandala atlayarak alevler içinde kalmış bulunan topu yerinden söküp omuzladığı gibi akıl almaz bir güç ve hız ile uzaklaşmaya başlamışi o sırada düşman gemilerinden yağmur halinde atılan gülleler ise Ali Fehmi Efendi'nin bulunduğu sandalın önüne arkasına düşmüşler. Ancak Ali Fehmi Efendi büyük bir azimle bu topları ülkemizin kurtuluş mücadelesinde düşmana karşı kullanılacağı düşüncesiyle iskele limanında karaya çıkarmıştır. Kahraman Türk Polisi Ali Fehmi Efendi Ruhun Şad Olsun...
Adım Adım Urla

Karantina Adası

Urla İskele'nin karşısında Klazomenai kentinin kalıntılarının da bir bölümünü  barındıran Karantina adasının yolu  anakaraya bağlı bir şekilde boylu boyunca uzanıyor.
Adım Adım Urla
Bugün adayı karaya bağlayan yolun hemen yanında kalıntıları denizin içinde görülen eski yolun İskender tarafından yaptırıldığı söyleniyor.
Adım Adım Urla
Ticaret ve yolcu gemileri ve hacılarca taşınabilecek bulaşıcı hastalıklara önlem için 1865'te Osmanlı yönetimi tarafından Fransızlara yaptırılan Klazomen (Urla) Tahaffuzhanesi (Karantina), hastane ve otel binaları, 1950 yılına kadar işlevini sürdürmüş.
Adım Adım Urla
Hastanenin taşınmasıyla, tüm Karantina Adası'nın rekreasyon alanı olması için planlar yapılıyormuş, umarız güzel rekreasyon alanı ortaya çıkar.

Nobel Ödüllü Urlalı Şair Yorgo Seferis

Adım Adım Urla

Yeni yunan edebiyatının en büyük temsilcilerinden olan şair 1900 yılında Urla'da doğmuş çocukluk ve gençlik yıllarını burada geçirmiş.

Aynı zamanda diplomat olan şair, Türkiye'de de diplomat olarak bulunmuş.

Şiirleri birçok dile çevrilmiş. 

1963 Nobel Edebiyat Ödülü'nü almış.

Adım Adım Urla
Urla İskelesi'inde evi ise şimdilerde lobisi kitapları ve resimleri ile süslü bir şekilde butik otel olarak  işletiliyor. 

Çeşmealtı

Adım Adım Urla
Urla'ya kıyıyı izleyen yolla 6 km. uzaklıktaki Çeşmealtı'ndan İçmeler mevkiine kadar olan sahilin uzun ve mavi plajı tatilcilerin ilgisini çekmede bir hayli etkiye sahipmiş.
Adım Adım Urla
Adım Adım Urla
Adım Adım Urla

Mustafa Vehbi Koç Deniz Arkeolojisi Merkezi

Adım Adım Urla
Ankara Üniversitesi'nin yürüttüğü Liman Tepede sualtı arkeoloji çalışmalarında çıkarılan buluntular sergileniyor.
Adım Adım Urla
Deneysel arkeoloji çalışmaları çerçevesinde gerçekleştirilen son çalışma “Kiklad Tekneleri Canlandırma Projesi”ymiş.
Adım Adım Urla
Bu proje, Ankara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenmekte.
Adım Adım Urla
Teknelerin eski tekniklere göre 1/1 benzerlerini yapıyorlar, biz oldukça keyif almıştık içerde.
Adım Adım Urla

Yassıcaada (Alman Adası) Günübirlik Dinlenme Alanları

Urla Çeşmealtı açıklarında bulunan Yassıcıada İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı tesis ve düzenlemelerle İzmirlilerin gözde tatil yerlerinden biri haline gelmiş.

Yaz aylarında hafta sonları Belediye'nin düzenlediği günü birlik vapur seferleri ile İzmir'den (Karşıyaka ve Konak iskeleleri) ulaşımın sağlandığı Yassıcıada, temiz mavi denizi ve sessiz ortamı ile büyük ilgi görüyomuş.

Urla İskelesi ve Çeşmealtı'dan da ulaşım mümkün.

Adada 1200 kişinin yararlanabildiği bir kafeterya, plaj tesisleri, su oyun parkları bulunmaktadır.

Malgaca Pazarı

Anadolu’nun birçok yerleşim merkezinde olduğu gibi, Urla’nın da ticari hayatın merkezi sayılan arastası ve Malgaca pazarı, ihtiyaçların karşılandığı, kahvelerinde dinlenildiği, sohbet edildiği yerlermiş.

Bölgenin ekonomik gücünü, önemini ve değerini yükselten tarihî çarşı ve pazardaki her dükkân nesilden nesle aktarılan hikâyelerle dolu bir tarih hazinesi.

Adım Adım Urla

Sanat Sokağı

Sanat Sokağı, sanatseverleri bir araya getirmek amacıyla kurulmuş bir sokak.
Adım Adım Urla
Zafer Caddesi olarak geçen ve eski İzmir-Çeşme yolu olarak bilinen sokak, sanatla uğraşan insanların bir araya gelerek atölyeler açmaları ve etkinlikler düzenlemeleri sonucunda, uzun bir süredir Sanat Sokağı olarak anılmaya başlanmış.
Adım Adım Urla
Sokakta keyifle vakit geçirebileceğiniz sanat atölyeleri, kafeler, butikler, kitap evleri, antika ve hediyelik eşya dükkanları var. 

Özbek

Adım Adım Urla

Urla yarımadasının İçmeler ve Balıklıova'ya bakan bölümü, Özbek köyü ve iskelesi.

Biraz sapa olması nedeniyle yapılaşmadan az etkilenmiş olduğu için oldukça ilgi görüyor.

Bu sevimli köy, denizden 2 km içeride.

Adım Adım Urla
İskelesinde ise; teknelerin ve balıkçıların bağlandığı barınak, birkaç lokanta ve otel var.
Adım Adım Urla
Adım Adım Urla

İçmeler

Urla'nın içmelerinin suyunun özellikle mide hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor,

Konaklama tesisi yok, günübirlik yararlanılabiliyor.

Denizin içinde Çeşme-Kuşadası arasındaki eski kervan yoluna ait olduğu düşünülen iki köprünün kalıntıları da  çıplak gözle bile görülebiliyor.

Güvendik Tepesi

Adım Adım Urla

Çamlarla kaplı orman içi dinlenme yerinde lokantalar, çay bahçeleri gibi tesisler var.

Asıl güzelliği ise; buradan 12 Adaların, Çeşmealtının ve karşıda uzanan Balıklıova-Mordoğan sahilininin panaromik manzarasına sahip olması.

Bademler Köyü

Urla'nın denizi ve sahil kasabaları kadar olmasa da güneydeki köyleri de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Urla'ya 10 km. uzaklıktaki bu köyün 1970'li yıllardan beri tiyatrosu, küçük ve sevimli bir Çocuk Oyuncakları Müzesi var.

Topaçlar, el yapımı tahta oyuncaklar ve çok sayıda artık kentlerde de köylerde de unutulmuş oyuncaklar çocukların belki ilgisini çekmiyor ama büyükleri çocukluklarına doğru nostaljik bir yolculuğa çıkartıyor.

Pazar günleri de Ege otlarının en tazelerini bulabileceğiniz bir pazarı kuruluyor. 

Samut Baba Hz. (Tekke Dede, Samud Baba) Türbesi

Evliya Çelebi Seyahatname'sinde geçen Samut Baba Hz.
Adım Adım Urla

Piri Reis haritasında Gülbahçe Körfezi’nin hemen yakınında Samut Baba Tekkesi adıyla bölgeyi göstermektedir.

Piri Reis’in haritayı 1531 yılında hazırlamış olduğu bilgisine dayanarak türbenin bu tarihlerde var olduğunu ve bölgenin tanımlanması için kaynak isim olarak kullanıldığı söylenmektedir.

Bir Özbek Dedesi olan Samut Baba yöreye halkı islamlaştırmak için gelmiş.

Adım Adım Urla

Efsaneye göre Milli Mücadele yıllarında, Yunanlıların işgalinde olan Özbek köyünde, çok büyük bir yılan ortaya çıkıp işgalci Rumların kaçmasına sebep olmuş.

O yılan Türk askerine görünmeyip her zaman Yunanlıların karşısına çıkarmış ve Rumların burayı terk etmesinin sebep olmuş. 

İşte O yılanın Samut Baba olduğu söyleniyor.

Adım Adım Urla

Barbaros

Barbaros’ta yaklaşık 45 yıl önce hiç bir resmi veya yerel yönetimin desteği olmadan organizasyonlar yapılıyor olması bizi oldukça şaşırttı.

İlk bakışta sıradan bir “Batı Anadolu Yerli Köyü olan Barbarbaros’ta, insanlarının misafirperver ve insancıl yapısı, Barbaros’a ilk defa gelen birinin bile yüzünde hemen bir gülümsemeye neden oluyor.

Adım Adım Urla
Adım Adım Urla
Adım Adım Urla
Ahşap, kumaş, iğne, iplik, dikiş makinesi, kalem, pamukluk çalısı, porkluk çalısı gibi doğal malzemeleri kullanarak çalışmaya başlayan tüm köylüler el birliği ile her festival için oyuklarını hazırlamaya başlıyorlarmış. Ahşap, kumaş, iğne, iplik, dikiş makinesi, kalem, pamukluk çalısı, porkluk çalısı gibi doğal malzemeleri kullanarak çalışmaya başlayan tüm köylüler el birliği ile her festival için oyuklarını hazırlamaya başlıyorlarmış.
Adım Adım Urla
Hazırlanan oyuklar eski kütüphaneye konularak bir sonraki oyuk atölyesinde yapılacak diğer arkadaşlarını beklemeye başlıyorlamış.
Dikiş makinesi ve iğne iplikle elde dikilen kıyafetleri ile hazırlanan oyuklar festival için yerlerini alıyor ve gelen ziyaretçilerini bekliyormuş,
Adım Adım Urla
Adım Adım Urla
Her sokakta yol kenarından birbirinden farklı kadınlı erkekli bu kukları incelemek insana sakinlik ve hafif bir gülümseme katıyor.
Adım Adım Urla

Denizli Köyü Camii

Birkaç kez genel bakım görmüş ve en son 2012 yılında kapsamlı bir restorasyon geçirerek bu son halini almış olan Denizli köyü camisinin yoluna gelince ağaçlar içinde bir atmosfer karşılıyor sizi.
Cami ile beraber çamaşırhanesi / Gasilhanesi de restorasyon çevrilmiş.Aynı dönemlerden kalan çeşmesi tarihi niteliğini hala koruyup faal bir şekilde işlev görmekteydi.
Adım Adım Urla
Cami girişinde sağlı sollu haziredeki mezarlar da oldukça eski görünümlü çoğu yan yatmış toprağa gömülmüş haldeydi.
Bizim ziyaretimiz esnasında kapısı kilitli olduğu için içini görme fırsatı yakalaymadık ama edindiğimiz bilgilere göre Cami iç mekanı ve Mihrabı sade bir biçimde yapılmış; Minber ahşap malzemedenmiş. Kürsü de aynen sade bir görüntüdeymiş . Kadınlar mahveline dışarıdan bir merdiven ile giriliyormuş ve oralarda diğer yerler gibi sade ve ahşap malzemeden yapılmış.
Adım Adım Urla
Küçük ve şirin caminin köşe tropları ise tüm dikkatleri üzerine çekiyordu.
Yapım tekniği olarak Selçuklu tarz camilerine benzeyen camii bizce görülmeye değer :)

İçeriğimizi paylaşın.