Karavan ahşap kaplama ve mobilya

 

Karavanımızın kaplama ve mobilya aşamasına nihayet gelebildik, bu aşama gözle görülmeyen tüm çalışmaları görünür kılacak sanırım. 

Öncelikle mekan müsaitliği ve el yatkınlığınıza bağlı olarak bu ince işlerden anlayan iyi bir usta bulmanızı tavsiye ediyorum. 

Düşünenler olursa benim ustanın telefonunu paylaşabilirim, mail atmanız yeterli ;)

1.Adım

İlk adımımız yan duvarlar ve tavanın kaplanması, biz bu işlem için çam lambriyi tercih ettik. Aslında bu tarz uygulamalarda genel kullanım hafif ve suya,neme dayanıklı malzemeler kullanmak ancak bu tarz malzemelerin neredeyse hepsi sağlığa zararlı maddeler barındırıyor ve soludukça sizi içten içe zehirliyor, su kontrası, kontraplak, sunta, mdf vs. vs. (Formaldehit) bu maddelerin zararları konusunda detaylı bir içerik paylaşıyor olacağız. 

Küçük bir alanda yaşayacağımız için sağlıklı malzeme kullanımı bizim için azami derecede önemli, bu yüzden birçok şeyden feragat edip, elimizden geldiğince sağlığımıza zarar vermeyen malzemeler tercih etmeye çalıştık.

Çam lambri hem yapmış olduğumu yalıtımın son katını oluşturarak yalıtımımıza katkı sağlayacak, hem aracın kıvrımlarını alan kaybetmeden kaplamamızı sağlayacak hemde miss gibi çam kokusunu yayacak.

Lambrileri başsız çiviler çakabilmek için aracın iskelet kısımlarına akıllı vidalar ile saca bağlanacak şekilde ahşap iskelet oluşturuyoruz.

Daha sonra elinizdeki lambrilerin ebatlarına ve aracınızın şase uzunluğuna göre en uzun olan kısımdan başlıyorsunuz lambrileri döşemeye. Bunun amacı en az ek kullanarak kaplamayı yapabilmek.

Lambrileri döşedikçe aracın havasıda değişmeye başlıyor.

Kaplama kısmı camlara geldiğinde plisseri sineklik-perde çerçevelerinin lambrinin içerisinde kalması için çerçeveyi oturtup kaplamaya o şekilde devam ediyoruz.

Tavan kaplamasında lambrileri şaşırtmalı yapmakta fayda var (şaşırtmalı tabirinin karşılığı: lambrinin birleşim yerlerinin hep aynı yerden yapılmaması ve bu şekilde lambrilerin birleşim yerlerinin çizgi gibi göze batmaması)

Aracımızın yan duvarlarının ve tavanının kaplaması bitti, şimdiden mis gibi çam kokusu arabayı sarmış durumda ;)

Yerleşim planımıza göre aracın ön tarafı ile arka tarafını izole edip sadece acil durumlarda geçebilmek için küçük bir kapı düşünüyoruz, bizim kağıt üzerinde düşündüğümüzü Serdar ustada gerçeğe nasıl dönüştüreceğini düşünüyor ;)

Yan duvarlara lambrileri yerleştirdiğimiz mantıkta önce iskeletini hazırlıyoruz.

İskelet üzerine lambrileri başsız çiviler ile çaka çaka sabitliyoruz.

Bu noktada küçük bir kapı koyacağız, ön tarafla arka taraf arasındaki bağlantıyı sağlayabilmek için.

Duvarlar tavan ve ön kısmın kaplanmış hali.

Arka kapıların kaplanmış hali, kapılarda kontraplak kullanmak zorunda kaldık.

Ön kısımdan arka kısma acil durumlarda geçmek için kullanacağımız küçük kapı, gecebilmek için hiç kilo almamız gerekiyor ;)

Plisseri sineklik-perde çerçevesinin kenarlarını kapattık, plisseri sineklik-perde çifti ahşap içerisinde harika durdu.

Plisseri sineklik-perde sisteminin perdesi

Plisseri sineklik-perde sisteminin sineklik kısmı, bir tarafı sineklik, diğer tarafı perde, iki tarafıda kapatabiliyorsunuz, çok kullanışlı ve pratik bir sistem

2.Adım

Yan duvarlar, tavan ve ön kısmı kapladıktan sonra yeri kaplıyoruz, yer için laminant parke kullandık, kullanacağınız laminant parkenin E1 sertifikasına sahip olmasına dikkat edin, laminant parkelerde formaldehit içeriyor ama E1 sertifikası olması demek formaldehitin sağlığı tehdit etmeyecek seviyelerde kullanılması demek.

Laminant parkemiz döşeniyor.

3.Adım

Aracın heryerini kapladıktan sonraki adımımız mobilya kısmı, artık plana göre dolaplar yatak, banyo/Wc kabini yapılacak

Standart yerleşimlerin tersine biz yatak ve oturma kısmını ön tarafa koymaya karar verdik, burada bir köşe koltuk olacak ve açıldığında sürgülü kapıya kadar gelebilen bir yatak haline gelecek.

Köşe kısmını ayakkabılık olarak yaptık, kapı girişinde bir ayakkabılık olmuş olacak.

Buda kapalı hali.

Köşe koltuk takımımızın son hali ;)

Arkaya doğru ilerliyoruz, köşe koltuğun bitiminde büyük bir gardırop yapıyoruz.

Gardırop bitti kapakları en son yapılacak.

Gardıropun yanına banyo/wc kabinini yerleştirdik, banyo için ayrıca bir içerik gireceğiz çünkü içerisini yapabilirsek alüminyum ile kaplayacağız.

WC için ise kuru kompozit tuvalet yapmayı planlıyoruz bunun için klozetimiz hazır ;)

Karşı duvara da küçük bir gardırop ve aynı zamanda mutfak dolabı olarak kullanılacak bir raf sistemi yapıyoruz. Bu küçük gardırop Nil'in diğer büyük olanıda bizim.

Önden arkaya doğru görünüm

Arkadan öne doğru görünüm, kalan boş kısma ise mutfak tezgahı gelecek.

Mutfak tezgahının iskeleti dışarıda hazırlanıyor.

Mutfak tezgahının iskeleti yerine yerleştirildi, eğri görünen kısım ise dışarıdan buzdolabının rahatlıkla yerine sokup çıkartabilmek için.

Mutfak tezgahının yerleştirilmiş hali.

Şimdi sıra geldi köşe dolaplara,

Kapakları takılmaya başlandı.

Kapaktan önce çekmeceler takıldı.

Kapaklar takıldı

Kapakların sıcak-soğuk-nem vs. gibi etkilerden dolayı yamulmaması için bir önlem, dolaplar ve diğer mobilya aksamı yere ve çatıya sabitlendiği için sadece kapaklara gerek gördü ustamız.

Osena markasına ait basmalı kilitlerimizi de yerleştirdik. Bu kilitler açık olduğunda kulp görevi görüyor kapalı olduğunda ise takıldığı yeri kilitliyor, aşağıdaki resimdeki gibi. Ürün detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Son olarak, arka tarafa pratik ve hızlı kullanım amaçlı açılır bir masa yaptık.

4.Adım

Son aşamamız Clou keten yağı (bezir yağı) sürülmesi, diğer kimyasal korumaların yerine eskilerin kullandığı bezir yağını kullanmayı tercih ettik, tamamen doğal malzeme, her tür ahşaba uygun, buraya tıklayarak ürünü inceleyebilirsiniz.

Önceki Adım

Karavan yalıtımı

Devamı
Sonraki Adım

Karavan elektrik tesisatı

Devamı