Karavan Çeşitleri ve Karavan Seçimi

dikkat
Videolu içerik

Okumayı sevmeyenler için altta içeriğimizin videosu mevcut. Videoyu izlediktenten sonra yazıyı okursanız tüm bilgiler yerine oturur. ;)

B Sınıfı Motokaravanlar (Campervan)

B sınıfı motokaravanlar, B sınıfı ehliyetle kullanabileceğiniz panelvan tarzı ticari araçlardan karavana dönüştürülerek oluşturulan motokaravanlardır.

Şehir içinde rahatlıkla kullanabilirsiniz, otoparklarda konaklayabilirsiniz çünkü dışarıdan karavana benzemedikleri için fark edilmeyeceksiniz.

Bizim tercihimizde B sınıfı motokaravan oldu, bu sebeple iveco daily 35c15 modeli bir kapalı kasa panelvan satın aldık.

Ancak bu tarz motokaravan düşünüyorsanız genelde tavsiyeler fiat ducato, citroen jumper, peugeot boxer modellerinde yoğunlaşıyor. Bunun sebebi ise bu markaların araçlarının kare şeklinde kasaya sahip olması bu size daha geniş bir yaşama alanı sağlayabiliyor.

Biz düşük km li araç olarak sadece iveco daily modelini bulduğumuz için bunu almak durumunda kaldık araca dikkat ederseniz kasası bombeli şekilde yukarıya doğru daralıyor ancak bu bizim için çok önemli bir ayrıntı değil.

Arka tekerleklerinin çift oluşu yol tutuşunu güçlendiriyor, motorunun 3.0 olması aracı yüklediğinizde size herhangi bir performans sorunu yaşatmıyor tabi ama buna göre benzin sarfiyatı ve vergisel dilimide artıyor ve ayrıca diğer modellerin tersi olarak arkadan itişli olması zorlu kış şartlarında ve yokuşlarda ekstra performans sağlayabiliyor.

Yaklaşık olarak iki aydır aracı kullanıyoruz ve gayet memnunuz, bakalım motokaravana dönüştüğünde neye benzeyecek!

dikkat
! Motokaravan ya da Campervan için ÖTV yaşı 6’dır.

Trafiğe ilk çıkışı 5 yaşını doldurmuş olmalıdır.

Lütfen araç araştırmalarınızda bu bilgiyi göz önünde bulundurun.

Aksi takdirde %140 ÖTV çıkmaktadır.

Kendi Karavanımızı Yapıyoruz

Çadır Çekme Karavanlar

Çadır çekme karavanlar genel olarak, mutfak ve kamp ekipmanları depolamak için kullanılan bir kapalı römork ve uyku ve yaşam alanı için açılan bir çadır içerir.

Çadır çekme karavan

Genellikle hafif ve küçük araçlar ile bile çekilebilecek kadar küçüktürler, engebeli araziler için de off-road versiyonları da vardır.

Çadır çekme karavan

Kampçı Çekme Karavanlar

Çadır çekme karavanların bir üst sınıfı olarak nitelendirebileceğimiz, kampçı çekme karavanlar genellikle daha konforlu ve kullanışlıdır ancak yine de küçük araçlar tarafından kolayca çekilebilirler.

Kampçı çekme karavan

Kampçı çekme karavan

Genellikle kurulumları kolaydır ve gazlı ocak, buzdolabı, masa ve lavabo da dahil olmak üzere cömert oda ve ekipmanlar sağlayabilirler.

Kampçı çekme karavan

Tavanı Yükselen Karavanlar

Tavanı yükselen karavanlar, tam donanımlı karavanlara benzer, bazıları banyolu bile olabilir, yarım metrelik bir tepe boşluğu sağlayan açılır tavanı vardır.

Tavanı yükselen karavan

Yolculuk esnasında açılan kısım kapatılıp rüzgar direncini azaltır dolayısı ile benzin sarfiyatı da azalır. Tavanının alçalabilir olması araba garajına veya kapalı otoparklara girebilmeyi mümkün kılar.

Tavanı yükselen karavan

Çekme Karavanlar

Çekme karavanlar boyut ve işlev açısından çok çeşitlidir, 10 metreye kadar olabilirler.

Çekme karavan

Çekme karavan

Genellikle iki adet konforlu yatağa sahipler, ancak çeşidine ve boyutuna göre altı veya daha fazla yatağa sahip olabilirler.

Çekme karavan

Bazılarında dışarıya doğru açılan mekanızmalar vardır ekstra boşluk ve ferahlık sağlarlar.

Çekme karavan

Çekme karavan

Çekme karavan

Oturtmalı Karavanlar

Oturtmalı karavanlar, pick-up veya kamyonetin arkasında oturtulmak üzere tasarlanmıştır ve tasarımına göre bir karavana benzer özelliklere sahip olabilirler.

Oturtmalı karavan

Oturtmalı karavan

Oturtmalı karavan

Beş Tekerlekli Çekme Karavanlar

Beş tekerlekli çekme karavanlar sadece pikap tarzı motoru yüksek araçlarla çekilebilirler, tavanları normal karavanlardan yüksek, genişlikleri ve uzunlukları oldukça fazladır, ayrıca genişleyen bölmelerede sahiptirler.

Beş tekerlekli çekme karavan

Beş tekerlekli çekme karavan

Beş tekerlekli çekme karavan

Lüks karavan arayışında olanlar için birebir ve bir o kadar da pahalıdırlar.

Beş tekerlekli çekme karavan

A Sınıfı Motokaravanlar

A sınıfı motokaravanlar genellikle 7-12 metre uzunluğunda ve 7-14 tonluk üst sınıf motokaravanlardır, B sınıfı ehliyet ile kullanılamazlar, kamyon şasisi üzerinde bulunur.

A sınıfı motokaravan

Genellikle tüm lüks konforlarla donatılmışlardır.

A sınıfı motokaravan 

C Sınıfı Motokaravanlar (Alkovenli)

C sınıfı motokaravanlar türkiyede bilinen adıyla alkovenli motokaravanlar, kamyonet tarzı araçların arka kasasının yapılması sonucu oluşuyorlar, yüksek ve geniş oluyorlar.

C sınıfı motokaravan

 Tam bilmemekle birlikte yetki belgesi olmayanların yapması yasak.

C sınıfı motokaravan

Önceki Adım

Karavan yapım aşamaları

Devamı
Sonraki Adım

Lastik seçimi ve lastik depolama hizmeti

Devamı