Karavan Ruhsat İşlemleri

Aracınızın dönüşümünü tamamladıktan sonra yollara koyulmadan yapmanız gereken son işlem mevcut ruhsatı motokaravan ruhsatına dönüştürmek, bunu yapmazsanız kesip biçtiğiniz (trafiğe göre tadilat görmüş) aracınızla trafiğe çıkmanız yasak. 

dikkat
Başlamadan önce

Ruhsat işlemleri konusunda her kafadan bir ses çıkıyor, bir yetkilinin söylediğini diğeri yalanlıyor.

Bu sebeple eğer bulabilirseniz ellerinde sizin aracınızın dönüşümünde tip onay belgesine sahip ve TSE yetki belgesi bulunan bir karavan firması ile çalışmanızı öneririz.

Bahsedilen belgeleri var ise proje çiziminden ruhsat alma işlemine kadar herşeyi kendi mekanlarında yapabiliyor veya yaptırabiliyorlar, TSE ye gitmenize gerek kalmayabiliyor.

Biz bu sebeplerden ötürü izmirde bulunan ve ellerinde neredeyse tüm araçların tip onay ve TSE belgeleri bulunan DOLPHİN karavanı tercih ettik.

Aşağıda aktardığımız adımların neredeyse hepsini onlar halletti.

Eğer giderseniz yasamınrimi.com selamını götürdüğünüzde indirim yapacaklarının sözünü aldık ;)

dikkat
Ağırlığa Dikkat

Maksimum ağırlığının ruhsat üzerinde "azami yüklü ağırlığı" yazan yerdeki değeri geçmemesine dikkat etmelisiniz.

Burada araştırken kafanızı karıştıracak bir bilgi istiap haddi olayı. Mevzuata göre ruhsatta yazan azami yüklü ağırlığına istiap haddi ile ortalama 600kg kadar ek tolerans tanınıyor, ancak!

İstiap haddi, DOLPHİN karavandan öğrendiğim bilgiye göre yekpare yükler için söz konusu. Örneğin bir makine taşınacak ve makine tek başına aracın taşıyabileceği ağırlığı 600kg kadar geçiyor ama makine sökülemiyor yekpare taşınmalı işte bu gibi durumlar için istiap haddi belirlenmiş. Burada karavanın yekpare yük kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceği konusu belirsiz burada bir boşluk var.

Bizim aracımızın ruhsatta yazan azami yüklü ağırlık değeri 3500kg, diyelik ki istiap haddi kapsamında değerlendirdik karavanımızı. Bizim işlem yaptığımız zamanlarda istiap haddi 500 kg+%3,75 idi.

Bu durumda 3500 x 0,375 =131kg 3500 + 131 + 500 = 4131kg maksimum ağırlığımız 4131kg olabiliyor.

Bu ağrılıkları geçtiğinizde ruhsatı alamayabilirsiniz alsanız bile olası bir kantara girme durumunda cezai işlem uygulanır. Hesaplarımıza göre o zaman ki ceza miktarları; 4131 - 4544.1 600TL 4131 - 4750.65 1200TL 4131 - 4957.2. 1800TL 4131 - 5163.75 2406TL

NOT: Ruhsatınız motokaravan olduğunda kantara girme zorunluluğunuz yok ;)

1.Adım Proje Çizimi

Proje çizimi özetle tadilat görmüş aracın tüm tadilatını birebir ölçülerle kağıt üzerine aktarılması olarak düşünebilirsiniz.

Bu işlemi kendiniz yapamıyorsunuz, makine mühendisleri odasından yetki belgesi olan bir mühendisin bunu yapması gerekli.

Bizim projemizi DOLPHİN karavanın kendi proje mühendisi mekanlarında ölçülerini alarak çizimi gerçekleştirdi.

dikkat

Araç tadilat mevzuatı sürekli yenilenebilen/değişebilen bir mevzuat, ruhsat alma esnasında herhangi bir zorlukla karşılaşmamak için,

projenizi çizecek mühendisi, aracı dönüştürmeye başlamadan önce belirlemenizi ve tadilatı ona danışarak yapmanızı öneriyoruz.

2.Adım Amortisör Testi

Bu test daha önceleri yapılmıyormuş ama mevzuat değişmiş ve yapmaya başlamışlar, TSE den birileri gelip aracın altının fotoğraflarını çekerek bazı kriterlere bakıyorlar, teknik detayını bilmiyorum.

Bu işlem için 710₺ ödedik.

3.Adım TSE (Çizilen Proje Onayının Alıması)

Bu işlem için TSE den randevu alarak, araç, projeyi çizen mühendis ve proje ile birlikte TSE ye gidiyorsunuz, oradaki yetkili kişi aynı araç vizelerinde olduğu gibi aracı inceliyor.

Dikkat ettiği kriterler şunlar;

  • Çizilen projeye sadık kalınmışmı, araçta olup projede olmayan birşeyler varmı
  • Aracın yüklü ağırlığı izin verilen sınırlar içerisindemi
  • Araç içerisindeki elektrikli aletlerin mevzuata aykırılığı varmı
  • Araç tepesine birşeyler eklediyseniz,bu eklenen şeyler aracın tip onay belgesinde yazan maksimum ağırlığı geçiyormu

4.Adım Vize İşlemleri

Aracınız TSE onayını aldıktan sonra geçerli vizesi olsa bile yeniden vize işlemlerine girmeli.

Burada standart vize işlemleri uygulanıyor,

TSE den aldığınız onay ve çizilen projenin de yanınızda olması gerekli bu belgelere de bakıyorlar.

4.Adım Yeni Ruhsatın Alınması

Vize işlemlerinden sonra tek bir dosyaya topladığınız belgeleri (Proje,TSE onayı, Vize onayı) trafik şube müdürlüğüne götürüp yeni ruhsat çıkartma işlemini yapıyorsunuz.

Eğer herşey yolunda gittiyse hayırlı olsun artık bir motokaravan sahibisiniz.

Ruhsatta değişen yerler şunlar;

# Öncesi Sonrası
Cinsi KAMYONET (Kapalı Kasa) ÖZEL AMAÇLI (Motor Karavan)
Sınıfı N1 M1

dikkat
Teşekkürler

Ruhsat işlemlerinde yardımlarını esirgemeyen tüm imkanlarını bizim için kullanan DOLPHİN karavan ailesine sonsuz teşekkürler

Önceki Adım

Karavan su ısıtma ve ortam ısıtma sistemi

Devamı
Sonraki Adım

Karavan ön konsol klima montajı

Devamı