Karavanda ahşap mutfak tezgahı

Karavanımızın mutfak tazgahı için, promasif firmasının ahşap mutfak tezgahını kullandık. Ev yada karavan farketmez ahşap mutfak tezgahları hakkında bilgi, uygulama ve özellkleri detaylarıyla yazımızda...

Karavanda ahşap mutfak tezgahı
 

Derdik ki hep;

Bir evimiz olursa, tezgahı ahşap olsun, sabit bir evimiz olmadı ama gezen evimizde ahşap tezgah hayalimiz gerçek oldu.

Şu sıralar dönüşümü ile birebir ilgilendiğimiz karavanımızda evimiz olursa yapalım dediğimiz tezgah yerini aldı bile, herşeyden mutlu olmayı ilk kuralımız haline getirdiğimizden midir yoksa böyle bir tezgaha çok özendiğimizden, istediğimizden midir bilinmez ama içimize sinen bir parçanın aracımızda olması bizi çok mutlu etti.

Promasif  firması bizleri kırmayıp karavanımıza uyan bir renkte, meşe ağacından ürettikleri ahşap tezgahı hemen gönderdi.

Öyle bir hevesimiz varmış ki hemen o gün ustamızı arayıp montajını yaptırttık.

Eğer aldığınız ürünlerde ki kitapçıkları okuma alışkanlığınız yoksa baştan uyaralım, tezgah geldiğinde merak edip hemen açıp bakalım demeyin, özellikle kitapçıkta belirtmiş firma, tezgahı mutlaka montaj yapacağınız esnada açın ve montajdan hemen sonra yağlayın.

Masif ağaç olduğundan dolayı yağlanmadan bekleyen ağaç çarpılabilir (eğilebilir). Tezgah ile birlikte gelen kitapçığı okumanızı tavsiye ederiz ;)

Gelelim bizi bu kadar mutlu eden  Promasif ahşap mutfak tezgahının  özelliklerine, görünüşüne, sağladığı faydalara... 

Öncelikle ahşap mutfak tezgahı suya dayanıklı doğal içerikli bir yağ ile yağladık (emprenye).

Tezgah ile birlikte, tezgahın ömrü boyunca yetecek kadar

yağı ücretsiz gönderiyor firma.

Tezgah ile birlikte gelen yağ iki parçadan oluşuyor sertleştirici ve yağ.

3 birim yağ için 1 birim sertleştirici kullanmak gerekiyor ve sertleştirici ile karıştırılan yağın maksimum 3 saat içerisinde kullanılması gerekiyor.

Bu sebeple tezgahınız için kullanacağınız yağı ve sertleştiriciyi başka bir kapta karıştırıp kullanırsanız kalan yağ ve sertleştiriciyi ileride de kullanabilirsiniz.

Bu yağın amacı; ağacı koruması, sıcak soğuk farklılıklarından etkilenmesini önlemesi ve çatlamasını önlemesi. Yani ahşap mutfak tezgahınızın üzerine sıcak tencere koyduğunuzda, yağ ağacı belirli bir süre korumaya alıyor.
Karavanda ahşap mutfak tezgahı

Meşe ağacından yapıldığı için ağacın kendi özelliğinden dolayı sudan etkilenmez.

Yani üzerine su döküldüğünde sadece bir bezle silmeniz yeterli (Bizde deneyip göreceğiz).

Ayrıca üzerine sürülen özel yağ, tezgahı şarap, bira, meyve suyu, süt gibi sıvılara karşı da koruyup ve leke yapmamasını sağlıyor.

Karavanda ahşap mutfak tezgahı

Bizler gibi sağlık konularına özen gösterenler için güzel bir özellik ise; kullanılan özel yağın kesinlikle sağlığa zararlı olmadığı, bu yağın en çok kullanıldığı yerlerden biri ahşap çocuk oyuncakları.

Biz karavanda hiçbir kimyasala, zararlı boyaya, mdf, kontraplak vb. gibi formaldehit içeren malzemeye yer vermedik. Elimizden geldiğince, kar-zarar ilişkisi dahilinde doğal malzeme bulmaya ve onları kullanmaya özen gösterdik.

Bu yüzden bu ahşap tezgah bizim içim öyle güzel bir ürün oldu ki, gönüllere dokundu...

Ahşap tezgah ayrıca mutfaklarda olduğu gibi, banyolarda da kullanılabiliyor, tezgahın üzerindeki yağ, ağacı nemden koruduğu için bu şıklık hiç tereddütsüz banyolara da taşınabiliyor.

Ahşap tezgahın bir özel özelliği de mikrop barındırmaması.

Şöyle ki

Ahşabın içindeki enzimler, ahşabın gözeneklerine veya küçük bıçak kesiklerine giren bakteri veya mikropları öldürüyor, ahşap ölmeyen sürekli yaşayan bir özellikte olduğu için de içindeki enzimler yıllar boyunca etkisini devam ettirebiliyor. 

Tezgahta kullanılan ağaçlar özel bir birleşim yöntemiyle uç uca eklendiği için kullanılan birleşim yöntemi ağacın kendi damar dokusundan daha kuvvetli oluyor ve asla birbirinden ayrılmayan bir özelliğe bürünüyor.

Ahşabın yüzeysel sorunlarda basit bir zımpara ve yağlama, daha büyük zararlarda ise marangoz müdehalesi ile sorun tamamen ortadan kalkabiliyor.

Karavanda ahşap mutfak tezgahı

Ahşap mutfak tezgahlarında kullanılan meşe ağacı, yenilenebilen orman kaynaklarından elde ediliyor

ve FSC (Forest Stewardship Council) sertifikasına sahip.

Bu şu demek oluyor; sadece çok yaşlı ağaçlar kesiliyor, çünkü ağaçlar çok büyüdükleri için yeni yetişen genç ağaçların büyümesini engelliyor. Dolayısıyla bu yaşlı ağaçlar kesildiğinde, onun etrafında birçok genç ağaç yağmur suyu ve güneş ışığından daha fazla yararlanıp daha hızlı büyüyebiliyor,  Promasif  bu davranışı ile de nesillerimizin devamına katkı sağlamış oluyor. Bu duyarlılıklarından dolayı onlara teşekkür ediyoruz.
Karavanda ahşap mutfak tezgahı
Promasif  son olarak diyor ki;

Ahşap tezgahlarımız meşe ağacından imal edilmektedir. 2008 yılından bu yana Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz.

Avrupa ülkelerindeki ahşap tezgah kullanımı diğer tezgah malzemelerine göre daha fazla.

Ülkemizde nispeten daha az biliniyor olsa da, estetik güzelliği ve kullanım kolaylığı görüldüğünde ahşap mutfak tezgahı çokça talep ediliyor.

Biz tezgah sattığımız Avrupa ülkelerindeki montaj, yağlama ve kullanım şekillerini ülkemizde birebir uyguluyoruz. Böylece, İngiltere, Almanya, İsveç, Danimarka, Norveç, Belçika, Fransa gibi ülkelerde kullanılan ahşap tezgahlar tamamen aynı uygulamayla evinize geliyor.

Bizim karavanımızda ki  Promasif  ahşap mutfak tezgahı ;)  Kullandıkça deneyimlerimizi paylaşıyor olacağız, takipte kalın.
Karavanda ahşap mutfak tezgahı

promasif ürünlerine ve iletişim bilgilerine ulaşmak için

Tıklayın...


İçeriğimizi paylaşın.